Wodospad Wilczki w Międzygórzu

Wodospad Wilczki to jedna z najpiękniejszych atrakcji Kotliny Kłodzkiej. Jest to drugi pod względem wysokości wodospad w Sudetach

Międzygórze - perła Sudetów

Wodospad Wilczki, znajdujący się w malowniczym Międzygórzu, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Sudetach. Jest to drugi co do wysokości wodospad w Sudetach po polskiej stronie, ustępujący jedynie Wodospadowi Kamieńczyka. Z wysokością 22 metrów, wodospad zachwyca swoim majestatem i dzikością, przyciągając turystów z całego kraju.

wodospad wilczki

Podziwiając Wodospad Wilczki czuć potęgę żywiołu. Człowiek momentalnie nabiera respektu do natury. Dźwięk również robi piorunujące wrażenie

Historia i geologia

Wodospad Wilczki powstał na rzece Wilczka, która swój początek ma na stokach Śnieżnika. Przez miliony lat rzeka wyżłobiła malowniczy wąwóz, z którego spada z hukiem woda, tworząc imponujący wodospad. Obszar ten jest bogaty w różnorodne formacje skalne i bujną roślinność, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność.

Pierwsze wzmianki o wodospadzie pochodzą z XVII wieku, kiedy to zaczęto dostrzegać jego potencjał turystyczny. W XIX wieku miejsce to stało się popularnym celem wycieczek, a w 1834 roku utworzono pierwszy szlak turystyczny prowadzący do wodospadu. Wodospad i jego okolice były także inspiracją dla wielu artystów i pisarzy, którzy podziwiali jego piękno i potęgę.

grzyb

Wodospad Wilczki i roślinność. Szlak obfituje również w atrakcje dla fotografów zbliżeniowych oraz grzybiarzy

Przyroda i krajobraz

Okolice wodospadu Wilczki są chronione jako rezerwat przyrody. Teren ten obfituje w unikalne gatunki roślin i zwierząt, co czyni go wyjątkowym pod względem przyrodniczym. Na zboczach wąwozu rosną liczne gatunki paproci, mchów i porostów, a w lasach okalających rzekę można spotkać m.in. sarny, dziki i lisy.

Wodospad znajduje się w otoczeniu bujnej zieleni, która wiosną i latem tworzy prawdziwie bajkowy krajobraz. Jesienią lasy wokół wodospadu zamieniają się w morze złotych i czerwonych liści, a zimą wodospad skuty lodem prezentuje się równie spektakularnie, zamieniając się w magiczną, lodową kaskadę.

Paprocie Międzygórze

Paprocie występują tu bardzo gęsto. Szczególnego uroku nabierają one jesienią. Są one znakiem rozpoznawczym terenu okalającego Wodospad Wilczki

Szlaki turystyczne i atrakcje

Międzygórze i okolice wodospadu Wilczki oferują wiele atrakcji turystycznych. Do wodospadu prowadzi kilka dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, które umożliwiają podziwianie nie tylko samego wodospadu, ale także okolicznych krajobrazów. Jednym z popularnych szlaków jest ten wiodący od centrum Międzygórza, który prowadzi przez malowniczy park krajobrazowy, oferując piękne widoki na okoliczne góry i doliny.

Międzygórze Dolny Śląsk

Piękne drewniane chaty - z tego również słynie Międzygórze

Atrakcje w pobliżu wodospadu Wilczki

Międzygórze, malowniczo położone u stóp Masywu Śnieżnika, to nie tylko wodospad Wilczki, ale także wiele innych atrakcji, które przyciągają turystów przez cały rok. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, punkty widokowe oraz miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych.

Jagodna

Jednym z ciekawszych miejsc w pobliżu Międzygórza jest Jagodna, szczyt w Górach Bystrzyckich o wysokości 977 metrów n.p.m. To doskonałe miejsce na piesze wędrówki i rowerowe wycieczki. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama na okoliczne pasma górskie. Jagodna jest także popularnym celem dla miłośników narciarstwa biegowego, dzięki dobrze przygotowanym trasom biegowym.

fotografia krajobrazowa w górach

Cudowny widok z wieży widokowej na Jagodnej

Śnieżnik

Najwyższym szczytem w okolicy jest Śnieżnik, wznoszący się na 1425 metrów n.p.m. Jest to jeden z najważniejszych punktów turystycznych Sudetów Wschodnich. Na szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, a panorama z wierzchołka obejmuje nie tylko Sudety, ale także pasma górskie w Czechach i Polsce. Na Śnieżniku znajduje się również schronisko "Na Śnieżniku", które oferuje schronienie i ciepłe posiłki dla wędrowców.

Ogród Bajek

W Międzygórzu znajduje się również wyjątkowe miejsce, jakim jest Ogród Bajek. To magiczny zakątek, który z pewnością zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ogród został założony w latach 20. XX wieku przez miejscowego mieszkańca Izydora Kriestena, który tworzył rzeźby przedstawiające postaci z bajek i legend. Spacerując po ogrodzie, można podziwiać liczne drewniane i kamienne figury, które przenoszą odwiedzających w świat baśni.

Sanktuarium Maria Śnieżna

Kolejną atrakcją w okolicy jest Sanktuarium Maria Śnieżna, położone na stoku Iglicznej (845 m n.p.m.). To malownicze miejsce jest popularnym celem pielgrzymek i oferuje wspaniałe widoki na Masyw Śnieżnika oraz dolinę rzeki Nysy Kłodzkiej. Sanktuarium jest znane z cudownej figurki Matki Bożej Śnieżnej, którą według legendy znaleziono w tym miejscu w XVIII wieku.

Jaskinia Niedźwiedzia

W okolicach Międzygórza, w Kletnie, znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Jest to największa jaskinia w Sudetach, odkryta w 1966 roku. Jaskinia jest bogata w formacje naciekowe, stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Zwiedzanie jaskini odbywa się z przewodnikiem i jest doskonałą atrakcją dla miłośników geologii i przyrody.

Park Krajobrazowy Śnieżnika

Cały obszar wokół Międzygórza jest częścią Parku Krajobrazowego Śnieżnika, który chroni unikalne walory przyrodnicze i krajobrazowe regionu. Park oferuje liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze doliny, lasy i górskie szczyty. Jest to idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, rowerzystów oraz osób szukających kontaktu z naturą.

Wodospad Wilczki - galeria zdjęć

wodospad

Wodospad Wilczki jest obrośnięty pięknymi paprociami, co widać gdy użyje się teleobiektywu

wodospad międzygórze

Jesienią Wodospad Wilczki wygląda jeszcze piękniej!

wodospad wilczki w sudetach

wododspad wilczki w szerokim kadrze

Wodospad Wilczki w szerokim kadrze

Górski potok w Kotlinie Kłodzkiej

Wodospad Wilczki to nie tylko główny nurt!

Wodospad Wilczki - przemyślenia fotografa

Z całą pewnością Wodospad Wilczki to miejsce, które fotograf krajobrazu odwiedzić powinien. Teren obfituje w wiele ciekawych obiektów fotograficznych. Oczywiście wodospad wiedzie tutaj prym. Jednak wykonać można również piękne zdjęcia roślin, grzybów, kwiatów. Jest to także wspaniała lokalizacja na sesję zdjęciową, np. rodzinną czy narzeczeńską.

Jak fotografować Wodospad Wilczki w Międzygórzu?

Zacznijmy od elementarnych podstaw. Przede wszystkim potrzebne będą statyw oraz filtr polaryzacyjny. Wodospady fotografuje się na dłuższych czasach. Z tego względu zdjęć "z ręki" raczej nie zrobicie. Jeśli o tym dłuższym czasie mowa to podstawą będą tutaj filtry. Ja używam jedynie polaryzacyjnego. Jeśli jednak zajdzie potrzeba warto też użyć filtrów ND.

Przejdźmy do tego, co nas fotografów kręci najbardziej. Obiektywy! Postawię sprawę trochę nietypowo. Przede wszystkim zastanów się, które z twoich szkieł dobrze pracuje na małym otworze przysłony, np. F16. Taka przysłona sprawi, iż łatwiej będzie nam rozmyć wodę oraz uzyskać bardzo dużą głębię ostrości. Wiele obiektywów na tym etapie z ostrością ma niewiele wspólnego, jednak są modele, które wciąż sobie radzą na tak małym otworze. W swoim arsenale mam taki obiektyw. Jest to niezwykły i szalenie wszechstronny Carl Zeiss Makro Planar T* 2/100 ZF.2. Z racji, iż ma on mocowanie Nikon F, używam go z adapterem na moim Sony A7RIII. Jest to obiektyw makro, więc idealnie sprawdzi się w fotografii grzybów i roślin. Do tego "setka" ze światłem F2 to super portretówka.

Jest to obiektyw o ogniskowej 100mm, który po przejściu w tryb APS-C na moim aparacie (zostaje mi wówczas całkiem przyzwoite 18mpx) staje się obiektywem 150mm. I taki właśnie "kaliber" polecam do fotografii tego wodospadu. Zwłaszcza, gdy wykonujemy kadry z głównego tarasu. Tym samym idealny wydaje się obiektyw typu 70-200. Krótki koniec zapewni nam bardzo ładny, szeroki widok całego wodospadu. Na długim końcu będzie piękne zbliżenie głównej kaskady. Osobiście używałem jeszcze szkła Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS. Wrażenia były niesamowite. Widziałem każdy patyk wystający z wody.

Przestrzegam jednak przed ładowaniem plecaków do oporu. Wodospad Wilczki to teren dość rozległy. Na szlaku znajduje się mnóstwo schodów. Warto zatem zabrać ze sobą góra dwa obiektywy, aparat, statyw i niezbędny prowiant.

Fotoreporter, fotograf krajobrazu, dziennikarz i twórca stron internetowych. Fotografia to moja pasja oraz zawód. Czuję się wielkim szczęściarzem, gdyż mam możliwość robić to, co kocham. Kiedyś byłem dziennikarzem sportowym, więc pisanie to także moja pasja. Do tego sam stworzyłem tę stronę, więc prowadzenie na niej bloga o fotografii to połączenie moich trzech pasji życiowych!

Potrzebujesz fotografa w Kotlinie Kłodzkiej?

Skontaktuj się z nami

2024 © NaPelnejKlatce.com
MocneStrony.pro - Aleks Jovicić