Fotografia ptaków w Mini Eurolandzie

Fotografia ptaków w Mini Eurolandzie było doświadczeniem bardzo miłym. Tak bliski kontakt z ptactwem był fascynującym doświadczeniem.

Fotografia ptaków w Mini Eurolandzie to jedno z najprzyjemniejszych zleceń, jakie do tej pory przyszło nam wykonywać. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak bliskiego kontaktu z ptactwem egzotycznym.

Fotografia ptaków Kłodzko

Fotografowanie ptaków zaczęliśmy niedługo po wschodzie słońca. Promienie słońca budziły ptaki do życia

Fotografia ptaków to coś więcej niż fotografia zwierząt

Fotografowanie ptaków to zdecydowanie bardzo wyjątkowa dziedzina fotografii. Tej sesji nie nazwę jednak fotografowaniem dzikiej przyrody, ponieważ nie potrzebowałem kamuflażu czy czatowni. Ptaki są bardzo oswojone i nie przeszkadza im obecność ludzi.

Mimo wszystko ogrom gatunków, kolorów i odgłosów był doświadczeniem bardzo wyjątkowym. Bliskość tych zwierząt również wzbudzała ogromne emocje.

fotografia ptaków

Ptaki kochają słońce, fotografia niekoniecznie

Zawsze powtarzam, iż ostre słońce jest wrogiem fotografa. Problem jednak polega na tym, iż ptaki je kochają. Rano stają się aktywne dopiero wtedy, gdy słońce jest wystarczająco wysoko. Wówczas wychodzą i grzeją swoje piórka. Dlatego też fotografia ptaków w Mini Eurolandzie nie była łatwym zadaniem z technicznego punktu widzenia. Na szczęście rano ruch był mały i nie mieliśmy problemu z ludźmi w kadrze. Podczas naszej pracy żaden z obszarów nie był wyłączony. Rzecz jasna, zwiedzający są najważniejsi. Fotograf nie może zakłócać pracy parku.

Z powodu trudnych warunków świetlnych musieliśmy szukać cienia. W wielu przypadkach słońce bardzo ładnie oświetlało drzewa i tworzyło piękne tło.

fotograf ptaków

Ostre słońce rozświetliło drzewa oraz dziób ptaka!

Teleobiektyw obowiązkowo

Fotografia ptaków wielu ludziom kojarzy się z wielkimi teleobiektywami. Nie inaczej było tym razem, gdyż miażdżącą większość zdjęć wykonałem teleobiektywem SONY FE 200-600 mm F5.6-6.3 G OSS. Najwięcej zdjęć wykonane zostało na długim końcu zooma, czyli na ogniskowej 60mm. Skoro ptaki były na wyciągnięcie ręki to dlaczego używałem takiej armaty? Głównie dlatego, że nie chciałem podchodzić zbyt blisko ptaków, choć miałem taką możliwość. Poza tym tak długa ogniskowa pozwoliła mi maksymalnie skupić kadr na poszczególnych ptakach, tworząc ich portrety. Dzięki zastosowaniu super teleobiektywu w kadrach znajduje się bardzo mało tła. Jest tylko portretowany ptak oraz rozmyte tło.

Fotografia ptaków - najważniejsze zasady

Przy fotografii ptaków w takich warunkach jak w Mini Eurolandzie należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach.

  • Zadbaj o odpowiednie światło: Fotografia ptaków również wymaga odpowiedniego światła. Unikaj mocnych kontrastów, gdyż ptak będzie wyglądał niekorzystnie
  • Porządek w kadrze: Im mniej elementów, tym lepiej. Nie inaczej jest w przypadku fotografowania ptaków. Najlepszy kadr to taki, na którym jest jedynie ptasi model i tło. Bez zbędnego chaosu i nadmiaru elementów
  • Wyczekaj moment: Kluczowe w fotografii ptaków jest wyczekanie odpowiedniego momentu. Należy być w gotowości i z palcem na spuście migawki czekać na najlepszy moment. Można też robić więcej zdjęć i później mieć z czego wybierać.
  • Szanuj zwierzęta: Fotografia ptaków jest wymagająca nie tylko pod względem technicznym, ale również etycznym. Nie możesz naruszać przestrzeni ptaków ani wprawiać ich w dyskomfort.
  • Używaj długich obiektywów: Fotografia ptaków lubi długie ogniskowe niezależnie od okoliczności. W Mini Eurolandzie miałem możliwość fotografować z bliska. Mogłem użyć obiektywu ZEISS Batis 1.8/85. Jednak wolałem trzymać dystans i fotografować na ogniskowej 600mm. Dzięki temu moje kadry były bardziej uporządkowane i minimalistyczne. Wzrok widza skupia się jedynie na ptaku.
  • Komponuj kadry: Ten punkt jest nieco w opozycji do poprzedniego. Jednak warto czasem budować kadr, którego ptak będzie istotnym elementem. Elementem, czyli nie będzie jedyny. Uchwyć także elementy jego otoczenia jeśli są godne uwagi. Możesz również komponować kadry tak, by w nieostrości pozostawały inne ptaki. Ważne jest także, by szukać odpowiedniego tła, które nie będzie zaburzało kompozycji.
  • Fotografuj w odpowiednim czasie: Postaraj się odwiedzić park czy też ogród zoologiczny w momencie, gdy ruch będzie najmniejszy. Wówczas ptaki będą bardziej zrelaksowane. Ty z kolei będziesz mieć większy komfort pracy.

fotograf zwierząt kłodzko
mini euroland kłodzko

fotografia ptaków kotlina kłodzka
Mini Euroland
Sesje zdjęciowe ptaków
Fotoreporter, fotograf krajobrazu, dziennikarz i twórca stron internetowych. Fotografia to moja pasja oraz zawód. Czuję się wielkim szczęściarzem, gdyż mam możliwość robić to, co kocham. Kiedyś byłem dziennikarzem sportowym, więc pisanie to także moja pasja. Do tego sam stworzyłem tę stronę, więc prowadzenie na niej bloga o fotografii to połączenie moich trzech pasji życiowych!

Potrzebujesz fotografa w Kotlinie Kłodzkiej?

Skontaktuj się z nami

2024 © NaPelnejKlatce.com
MocneStrony.pro - Aleks Jovicić