Młoty mają uderzenie - fotografia wodospadu w Sudetach

Krajobraz Kotliny Kłodzkiej

Są miejsca, które nie są znane. Są dzikie, choć zadbane i mają swój urok. Niezniszczone turystyką. Głęboko w Sudetach, w Górach Bystrzyckich znajdują się Młoty. Wieś, w której fotografia wodospadu to istna rozkosz.

czytaj dalej

Kiedy?

8 stycznia, 26 czerwca  i 4 lipca 2022

Gdzie?

Młoty, gmina Bystrzyca Kłodzka

Typ sesji

fotografia krajobrazowa

Autor

Aleks Jovičić

Chcesz być dobrym fotografem krajobrazu? Odwiedzaj miejsca wielokrotnie

 

Czynników, które budują dobre zdjęcie jest wiele. Z całą pewnością istotny wpływ ma oczywiście miejsce. Jednak samo w sobie nic nie znaczy ono bez określonych warunków. Z tego właśnie powodu są lokalizacje, które odwiedzamy wielokrotnie. Oczywiście czynimy to z nieskrywaną przyjemnością. 

Wspomniana wielokrotność odwiedzin spowodowana jest kilkoma czynnikami. Najbardziej oczywistym jest rzecz jasna pogoda. W przypadku fotografii wodospadów ma ona ogromne znaczenie. Z całą pewnością również pora roku może wiele wnieść do tematu.

Kiedy fotografia wodospadu ma sens?

Wodospad to wspaniały temat do fotografii krajobrazowej. My mamy ten przywilej, że z racji miejsca zamieszkania mamy do dyspozycji kilka górskich potoków. Dlatego też możemy odwiedzać je wielokrotnie. O ile w przypadku fotografii krajobrazowej pochmurna aura nie sprzyja, o tyle fotografia wodospadów w takich warunkach to bardzo dobry pomysł.

W zasadzie wodospady są ciekawą alternatywą na brzydką pogodę. Zdarzało nam się zaplanować innego rodzaju plener. Mieliśmy w planach uwieczniać wiejskie pejzaże z dramatycznym niebem w tle. Dramatyczna jednak okazała się pogoda. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Jedziemy na wodospad!

W tym miejscu dochodzimy do sedna sprawy. Ze względu na brak nieba w kadrze wodospady najlepiej fotografować w dni mocno zachmurzone. Istotny jest również brak ostrego światła, a co za tym idzie zbyt mocnych kontrastów. Gdy słońce świeci mocno pojawiają się mocne odblaski na wodzie oraz bardzo głębokie cienie na kamieniach. Nie polecamy.

W związku z tym werdykt brzmi: fotografia wodospadu to sport jesienno-zimowy. Najbardziej polecam jesień. To ze względu na fakt, iż wejście do wody w gumowcach nie jest aż tak bolesne. Również kamienie nie są wówczas tak oblodzone.

 

Ograniczy Cię jedynie wyobraźnia

Fotografia potoków, wodospadów, kaskad… Dlaczego tak bardzo to lubimy? Ze względu na fakt, iż daje niesamowitą swobodę twórczą. Podczas jednego z takich wypadów Anulka fotografowała ogniskową 24mm, podczas gdy u mnie było to 85mm. Są to bardzo odmienne punkty widzenia ze skrajnie różną pespektywą. Z całą pewnością obie te drogi prowadziły do jakichś sukcesów. Warto mieć na względzie, iż wodospad to także jego drobne elementy. Pojedyncze głazy, roślinność, ciągi kamieni. Warto czasem spojrzeć na fotografię wodospadów dość wąsko.

 

 

Fotografia wodospadu, a bezpieczeństwo

Woda to żywioł. Dlatego też należy zachować ostrożność. Nawet, gdy mówimy o śmiesznej głębokości. Kontuzje oraz uszkodzenia sprzętu mogą przytrafić się nawet, gdy woda sięga niewiele ponad kostkę. Potoki skrywają w sobie mnóstwo kamieni, z których istotna część pokryta może być mchami. Z tego właśnie powodu nie jest trudno o upadek. Poślizgniesz się na jednym kamieniu, a obiektyw, aparat czy głowę rozbijesz na drugim…

Dlatego też gorąco polecamy zadbać o odpowiednie obuwie podczas wędrówki po potoku. Czasem bezpieczniej jest zacisnąć zęby i zdjąć buty, gdy te nie są zbyt przyczepne. Zimą lepiej nie bawić się w wędrówkę po kamieniach. Są one często oblodzone i bardzo śliskie. Nasz Sony A7II coś o tym wie…

 

fotografia wodospadu w sudetach

Fotografia wodospadów to nie zawsze szerokie kadry. Czasem warto skupić się na detalach. Bywają niezwykle urocze.

Kilka słów o miejscu

Młoty to wieś w gminie Bystrzyca Kłodzka. Znakiem rozpoznawczym miejscowości jest teren rekreacyjny przy wodospadzie. Znajduje się tam murowany grill, piękna altana i ławki. Palić można również ognisko. Miejsce to cechuje się wyjątkową czystością. Naszym zdaniem jest to spowodowane faktem, iż każdą imprezę (nawet grilla z dziećmi) zgłosić należy Sołtysowi. Nie ma anonimowości, więc jest kultura.

Zimą grasują tam Szalone Morsy, lokalna społeczność ludzi kochających zimno i wodę. Spotykają się tam każdej niedzieli. Dlatego też nie zawsze udawało nam się fotografować ów wodospad. Nie ma sprawy, to teren morsów, a nie fotografów.

Jak fotografować wodospad?

Przede wszystkim należy korzystać ze statywu. Fotografia wodospadu wiąże się z długą ekspozycją. To za sprawą faktu, iż używamy przysłon rzędu f11 i więcej oraz niskiego ISO. Jednak długi czas naświetlania to także sposób na piękne rozmycie wody. Dlatego też nie jest on skutkiem ubocznym, a naszym celem. Z tego względu warto także zastosować filtr polaryzacyjny lub filtr szary. Polecam ten pierwszy. Sam w sobie zabiera dwie lub nawet trzy działki ekspozycji. Poza tym daje nam możliwość kreowania wyglądu tafli wody, co w tego typu fotografii jest szalenie ważne. Samowyzwalacz lub wężyk spustowy pomoże uniknąć drgań.

 

 

Jakie obiektywy do fotografii górskich potoków?

Zastosowaliśmy trzy szkła. W przypadku Anuli zoom Sigma 24-70mm f2.8 DG EX HSM. Korzystała ona głównie z krótszego końca zakresu tego szkła. Warto także zwrócić uwagę na statyw z jakiego korzystała piękniejsza połowa naszego duetu. W większości kadrów zdecydowała się na szalone i ryzykowane posunięcie. To za sprawą gabarytu swojego statywu. Był to miniaturowy Manfrotto Pixie, który kładła na kamieniach, by z jak najniższej (i najbliższej) perspektywy fotografować nurt wody.

W moim przypadku był to dwie stałki. Mój ulubiony duet obiektywów marki Sony z serii podstawowej. Mimo niskiej ceny one są świetne do fotografii krajobrazu. Dlaczego? Są mizerne na szerokich przysłonach. Jednak po domknięciu zamieniają się w piekielnie ostre brzytwy. Mowa o Sony FE 28mm f2 oraz o FE 85 f1.8. 

Aleks Jovičić

 

górski wodospad w sudetach
fotografowanie wodospadów
fotografia sudetów
fotografia strumyków w sudetach
fotografia w sudetach
krajobraz kotliny kłodzkiej
fotografia krajobrazu w kotlinie kłodzkiej
wodospad w kotlinie kłodzkiej
krajobraz sudetów dolny śląsk
górska rzeka w sudetach

Jeśli chcesz zakupić fotobraz zapraszamy do kontaktu bezpośredniego. Powyższe oraz inne zdjęcia dostępne są na płótnie oraz na papierze fotograficznym w ramie

Podoba się Wam nasza twórczość?

To tylko skromna część naszego całego portfolio. Zachęcamy do obserwowania nas w mediach społecznościowych. Regularnie publikujemy materiały z naszych sesji plenerowych, fotograficznych wycieczek i innych wydarzeń, które relacjonujemy.

Więcej z tej kategorii

Jagodna, czyli fotografia górska w Sudetach

Jagodna jest szczytem w Górach Bystrzyckich. Piękne miejsce, w którym fotografia górska to sama przyjemność. Nie obyło się bez śmiechu, adrenaliny i zakwasów.

Fotografowanie kwiatów zabytkowym obiektywem

Fotografowanie kwiatów to jedno z naszych ulubionych zajęć, gdy tylko pola i łąki pokryją się pięknymi kolorami. Jednymi z najlepszych modeli są w tej sytuacji maki. Fotografia kwiatów w naszym wykonaniu jest dość specyficzna. To za sprawą sprzętu oraz aranżacji w post produkcji.

Polecane artykuły

Jesienna sesja plenerowa z psem na Dolnym Śląsku

Jesienna sesja plenerowa ma w sobie niesamowitą magię. To właśnie ta pora roku jest najbardziej fotogeniczna. Tym razem sesja z psem. Jak większość naszych sesji plenerowych, tę również wykonaliśmy na Dolnym Śląsku. Za tło robiła nam kolorowa jeszcze Bystrzyca...

Sesja dziecięca czarno-biała na Dolnym Śląsku

Fotografia dzieci to kolejna wymagająca dyscyplina twórcza. Tak samo i w tym przypadku poziom trudności jest wprost proporcjonalny do uroku pracy. Tym razem sesja dziecięca czarno-biała.

Debiut w fotografii koncertowej – Krzysztof Cugowski z zespołem mistrzów

Czy może być lepszy debiut w fotografii koncertowej niż występ idola? Od lat jesteśmy fanami, a nawet wyznawcami Budki Suflera. Dlatego też koncert Krzysztofa Cugowskiego to dla nas wyjątkowe wydarzenie.

Najnowsze na blogu

Zimowa sesja ciążowa i test obiektywu

Sesja ciążowa w plenerze, gdy trwa zima to spore wyzwanie. Zimowe sesje plenerowe to również walka z temperaturą czy wiatrem. Przy dobrej organizacji nawet fotografia ciążowa jest możliwa, gdy na dworze panuje mróz.

Jesienna sesja plenerowa z psem na Dolnym Śląsku

Jesienna sesja plenerowa ma w sobie niesamowitą magię. To właśnie ta pora roku jest najbardziej fotogeniczna. Tym razem sesja z psem. Jak większość naszych sesji plenerowych, tę również wykonaliśmy na Dolnym Śląsku. Za tło robiła nam kolorowa jeszcze Bystrzyca...

Sesja zdjęciowa parkour w Kotlinie Kłodzkiej

Parkour to francuska sztuka pokonywania przeszkód. Jest ona bardzo efektowna dla widza. Wraz z trenerem z Częstochowy postanowiliśmy uwiecznić kilka trików podczas sesji zdjęciowej w Kotlinie Kłodzkiej.

Sesja zdjęciowa z psem – wyjazd do Czech

Sesja zdjęciowa z psem to ostatnio coraz bardziej popularny temat. Człowieka i jego zwierzę łączy wyjątkowy rodzaj miłości. Niestety psy i koty żyją znacznie krócej niż ludzie i relacja ta zawsze kończy się zbyt szybko. Fotografia psów i kotów to doskonały sposób na to, by zrobić sobie pamiątkę na całe życie.

Sesja dziecięca czarno-biała na Dolnym Śląsku

Fotografia dzieci to kolejna wymagająca dyscyplina twórcza. Tak samo i w tym przypadku poziom trudności jest wprost proporcjonalny do uroku pracy. Tym razem sesja dziecięca czarno-biała.

Jagodna, czyli fotografia górska w Sudetach

Jagodna jest szczytem w Górach Bystrzyckich. Piękne miejsce, w którym fotografia górska to sama przyjemność. Nie obyło się bez śmiechu, adrenaliny i zakwasów.

Fotografia niemowlęca – sesja w Kotlinie Kłodzkiej

Fotografia niemowlęca to wyjątkowy rodzaj sesji plenerowych. Niejednokrotnie maluszek podczas zdjęć zachwyca się tym, co widzi pierwszy raz w życiu. Tak było również w tym przypadku.

Sesja rodzinna w Bystrzycy Kłodzkiej

Nie zawsze są łatwe, choć często pełne uroku, a nawet śmiechu. Sesje rodzinne mają swój wyjątkowy urok. Tak było i w tym przypadku.

Fotograf we Wrocławiu: wschód słońca i Archikatedra Wrocławska

Fotograf we Wrocławiu z całą pewnością ma co robić. Miejsc, z których stworzyć można wspaniałe obrazy, przy użyciu aparatu fotograficznego jest sporo. Jednym z nich jest Ostrów Tumski. To miejsce wręcz magiczne, którego symbolem jest przepiękna Archikatedra Wrocławska.

Fotografowanie kwiatów zabytkowym obiektywem

Fotografowanie kwiatów to jedno z naszych ulubionych zajęć, gdy tylko pola i łąki pokryją się pięknymi kolorami. Jednymi z najlepszych modeli są w tej sytuacji maki. Fotografia kwiatów w naszym wykonaniu jest dość specyficzna. To za sprawą sprzętu oraz aranżacji w post produkcji.