Sesja zdjęciowa z psem - wyjazd do Czech

Sesja plenerowa z pieskiem

Sesja zdjęciowa z psem to ostatnio coraz bardziej popularny temat. Człowieka i jego zwierzę łączy wyjątkowy rodzaj miłości. Niestety psy i koty żyją znacznie krócej niż ludzie i relacja ta zawsze kończy się zbyt szybko. Fotografia psów i kotów to doskonały sposób na to, by zrobić sobie pamiątkę na całe życie.

czytaj dalej

Kiedy?

05 sierpnia 2022

Gdzie?

Kraliky, Czechy

Typ sesji

Sesja zdjęciowa z psem

Autor

Aleks Jovičić

Sesja zdjęciowa z psem niczym fotografowanie dzikich zwierząt

 

Psy to zwierzęta domowe, co wiadomo nie od dziś. Z całą pewnością jednak zaliczyć można je także do zwierząt… dzikich. To za sprawą ich dynamiki i nieprzewidywalności, gdy wpadną w szał zabawy. Nazwałem psa zwierzęciem dzikim ze względu na to, jaką techniką go fotografowałem. Szybkość i zrywność naszej modelki dorównywała zdolnościom motorycznym geparda. Sesja ta była wyjątkowo dynamiczna i pełna uroku. Zresztą… każda sesja zdjęciowa z psem jest świetna.

Opuszczamy Dolny Śląsk, fotografujemy poza granicami kraju

Brzmi dość podniośle, choć nie pokonujemy jakiejś sporej odległości. Z racji faktu, iż zamieszkujemy teren przygraniczny do czeskiego miasteczka Kraliky nie mamy daleko. Tam też mieszka mój kolega Miroslav, który zapragnął sesji zdjęciowej ze swoją ukochaną. Nie była to sesja narzeczeńska, lecz psia. Owa ukochana to Casie, niezwykle uroczy pitbull. Z racji tego, że Miro jest super bratem, towarzyszyła nam także Anička – jego 15 lat młodsza siostra.

Od samego początku było wesoło i odrobinkę nerwowo. To za sprawą zachowania tej kochanej psinki. Przy okazji napiszę, że wszyscy stereotypowo myślący powinni poznać tego psa. Gdy widać  jej zachowanie, w gruzach lądują wszelkie stereotypy o pitbullu mordercy. Jak wychowasz – tak masz. Proste. Psinka pozować nie zamierzała. To z powodu bagienka, do którego wskoczyła. Jak widać, na swój sposób zadbała o odpowiedni makijaż całego ciała…

 

Fotografia psów to często fotografia sportowa

Na początku tego artykułu porównałem psy do dzikich zwierząt. Równie dobrze fotografię psów można też porównać do fotografii sportowej. To z powodu dynamiki sytuacji. Wielokrotnie stosować musiałem bardzo krótkie czasy naświetlania. W przypadku tej sesji były to wartości rzędu 1/2500, 1/2000 czy 1/1600 część sekundy.

Sesje zdjęciowe psów, które charakteryzują się dużą szybkością i temperamentem często są wymagające i trwają dłużej. Pomimo bardzo dobrego sprzętu nie zawsze kadr wychodzi ostry. Nawet najlepszy system śledzenia ostrości może po prostu nie nadążyć za tak żywym zwierzęciem. Szybkość to jedno, zaś zmiana toru biegu to drugie. Oj, było naprawdę ciekawie.

 

 

Dobór odpowiedniego pleneru kluczem do udanej sesji zdjeciowej

Oczywiście wiele jest czynników, które mają wpływ na powodzenie misji o nazwie „udana sesja zdjęciowa w plenerze”. Jednym z nich jest na pewno dobór miejsca. Ten dzień był bardzo słoneczny, a niebo bezchmurne. Z jednej strony jest to bardzo duże wyzwanie, ponieważ w taką pogodę światło jest silne, mocno kontrastowe. Z drugiej zaś ma to swoje plusy. 

Od samego początku zależało nam na tym, by było dużo wysokich drzew, które stłumią nam słońce, lecz jednocześnie nie zrobią pełnego cienia. Chcieliśmy mieć typowe, letnie ciepłe światło. Tutaj wielkie brawa dla Mira i Anički. Zgodnie z moimi sugestiami wybrali miejsce idealne.

Piękna polana, otoczona wysokimi drzewami. Idealnie skoszona trawa, po której piesek biegał niczym piłkarz po boisku. Było ślicznie.

 

sesja zdjęciowa z psem w czechach

Zawsze podziwiałem wyjątkową sprawność psów tej rasy. Ten kadr udało mi się zrobić przy piątej próbie.

Jak fotografować psy i ich właścicieli?

Wiele zależy od zwierzęcia. Jeśli piesek jest mały, tłuściutki i nie biega zbyt wiele to trudno byśmy wykonywali sesję opartą na psiej aktywności. Inaczej fotografujemy bulldoga angielskiego, a inaczej husky czy pitbulla. Nie znaczy jednak, że w przypadku tych energicznych psiaków w grę nie wchodzą statyczne ujęcia portretowe. Tak było i w tym przypadku. Nasza psia ślicznotka musiała jednak mocno się wymęczyć zanim grzecznie pozowała. Z tej właśnie przyczyny pierwsze pozy wymagały od Mirka, by ją trzymał. Doszliśmy jednak do wniosku, że ma to mało sensu. Z tego właśnie powodu opuściliśmy uroczy mostek, na którym rodzeństwo pozowało ze swoim pupilem.

Zabawki to konieczność

Sam posiadam psa, który zabawkami się nie bawi i ogólnie ciężko zainteresować go kijami czy piszczałkami. I pewnie znalazłoby się więcej takich czworonogów. Jednak zdecydowana większość piesków lubi zabawki. Dlatego też Miro zabrał ulubiony sznur Casie. Był on nie tylko sposobem na to, by pies się wyszalał, biegając za nim. Dzięki niemu zrobiliśmy efektowne zdjęcie, podczas których właściciel „walczy” ze swoim pieskiem. Kilka ciekawych kadrów przyniósł nam także bieg ze sznurem w paszczy.

 

 

Sprzęt użyty do sesji z psem

Z racji nieprzewidywalności i szybkości zachowań Casie, zastosowałem obiektyw jasny. Była to moja niezawodna Sigma 40mm F1.4. Szkło genialne optycznie, a ze względu na ogniskową piekielnie uniwersalne. Nadało się idealnie także do zdjęć rodzeństwa, gdyż z powodzeniem stosować je można do kadrów sylwetkowych czy też amerykańskich. Aparat to oczywiście Sony A7RIIIa. Podczas tej sesji przydał się szczególnie jego genialny Auto Focus śledzący oraz dobra wydajność ISO, gdy lwia część kadrów miała tę wartość na poziomie 1000.

Odpowiedzialna tego dnia za ustawianie modeli Anulka wykonała kilka kadrów przy pomocy swojego ulubionego zestawu. Był to duet Sony A7II & Sony FE 85mm F1.8. Nie było konieczności stosowania lamp błyskowych, gdyż udało nam się dobrze zapanować nad mocnym światłem. Głównie za sprawą miejsca sesji. Kilka razy konieczne było zastosowanie dyfuzora, by nieco zmiękczyć światło. Miało to jednak miejsce na początku sesji. Rozpoczęła się ona dość wcześnie, bo trzy godziny przed zachodem słońca. Chcieliśmy mieć zapas czasu, bo z psami bywa różnie. 

Aleks Jovičić

 

fotografia rodzinna z psem
fotografia psów w plenerze
sesja zdjęciowa z psem
sesja rodzinna z psem
sesja fotograficzna pitbulla z właścicielem
fotografia psów dolny śląsk
psia sesja fotograficzna

Więcej z tej kategorii

Jesienna sesja plenerowa z psem na Dolnym Śląsku

Jesienna sesja plenerowa ma w sobie niesamowitą magię. To właśnie ta pora roku jest najbardziej fotogeniczna. Tym razem sesja z psem. Jak większość naszych sesji plenerowych, tę również wykonaliśmy na Dolnym Śląsku. Za tło robiła nam kolorowa jeszcze Bystrzyca...

Polecane artykuły

Jesienna sesja plenerowa z psem na Dolnym Śląsku

Jesienna sesja plenerowa ma w sobie niesamowitą magię. To właśnie ta pora roku jest najbardziej fotogeniczna. Tym razem sesja z psem. Jak większość naszych sesji plenerowych, tę również wykonaliśmy na Dolnym Śląsku. Za tło robiła nam kolorowa jeszcze Bystrzyca...

Sesja dziecięca czarno-biała na Dolnym Śląsku

Fotografia dzieci to kolejna wymagająca dyscyplina twórcza. Tak samo i w tym przypadku poziom trudności jest wprost proporcjonalny do uroku pracy. Tym razem sesja dziecięca czarno-biała.

Debiut w fotografii koncertowej – Krzysztof Cugowski z zespołem mistrzów

Czy może być lepszy debiut w fotografii koncertowej niż występ idola? Od lat jesteśmy fanami, a nawet wyznawcami Budki Suflera. Dlatego też koncert Krzysztofa Cugowskiego to dla nas wyjątkowe wydarzenie.

Najnowsze na blogu

Zimowa sesja ciążowa i test obiektywu

Sesja ciążowa w plenerze, gdy trwa zima to spore wyzwanie. Zimowe sesje plenerowe to również walka z temperaturą czy wiatrem. Przy dobrej organizacji nawet fotografia ciążowa jest możliwa, gdy na dworze panuje mróz.

Jesienna sesja plenerowa z psem na Dolnym Śląsku

Jesienna sesja plenerowa ma w sobie niesamowitą magię. To właśnie ta pora roku jest najbardziej fotogeniczna. Tym razem sesja z psem. Jak większość naszych sesji plenerowych, tę również wykonaliśmy na Dolnym Śląsku. Za tło robiła nam kolorowa jeszcze Bystrzyca...

Sesja zdjęciowa parkour w Kotlinie Kłodzkiej

Parkour to francuska sztuka pokonywania przeszkód. Jest ona bardzo efektowna dla widza. Wraz z trenerem z Częstochowy postanowiliśmy uwiecznić kilka trików podczas sesji zdjęciowej w Kotlinie Kłodzkiej.

Sesja dziecięca czarno-biała na Dolnym Śląsku

Fotografia dzieci to kolejna wymagająca dyscyplina twórcza. Tak samo i w tym przypadku poziom trudności jest wprost proporcjonalny do uroku pracy. Tym razem sesja dziecięca czarno-biała.

Jagodna, czyli fotografia górska w Sudetach

Jagodna jest szczytem w Górach Bystrzyckich. Piękne miejsce, w którym fotografia górska to sama przyjemność. Nie obyło się bez śmiechu, adrenaliny i zakwasów.

Fotografia niemowlęca – sesja w Kotlinie Kłodzkiej

Fotografia niemowlęca to wyjątkowy rodzaj sesji plenerowych. Niejednokrotnie maluszek podczas zdjęć zachwyca się tym, co widzi pierwszy raz w życiu. Tak było również w tym przypadku.

Młoty mają uderzenie – fotografia wodospadu w Sudetach

Są miejsca, które nie są znane. Są dzikie, choć zadbane i mają swój urok. Niezniszczone turystyką. Głęboko w Sudetach, w Górach Bystrzyckich znajdują się Młoty. Wieś, w której fotografia wodospadu to istna rozkosz.

Sesja rodzinna w Bystrzycy Kłodzkiej

Nie zawsze są łatwe, choć często pełne uroku, a nawet śmiechu. Sesje rodzinne mają swój wyjątkowy urok. Tak było i w tym przypadku.

Fotograf we Wrocławiu: wschód słońca i Archikatedra Wrocławska

Fotograf we Wrocławiu z całą pewnością ma co robić. Miejsc, z których stworzyć można wspaniałe obrazy, przy użyciu aparatu fotograficznego jest sporo. Jednym z nich jest Ostrów Tumski. To miejsce wręcz magiczne, którego symbolem jest przepiękna Archikatedra Wrocławska.

Fotografowanie kwiatów zabytkowym obiektywem

Fotografowanie kwiatów to jedno z naszych ulubionych zajęć, gdy tylko pola i łąki pokryją się pięknymi kolorami. Jednymi z najlepszych modeli są w tej sytuacji maki. Fotografia kwiatów w naszym wykonaniu jest dość specyficzna. To za sprawą sprzętu oraz aranżacji w post produkcji.