Monochromatyczny portret w parku

Monochromatyczny portret w parku. Czy sesja portretowa w parku może być pozbawiona kolorów? Postanowiłem spróbować reedycji materiału, który wykonałem jakiś czas temu w kolorze.

Portret w parku nie zawsze musi być kolorowy. Sesje plenerowe w czerni i bieli również mają swój klimat. Osobiście bardzo lubię wykonywać monochromatyczne portrety.

Portret w parku czarno-biały

Portret w parku w czerni i bieli - kolory nie odwracają uwagi od wzroku modelki, bo ich nie ma

Aktorka teatralna i portret w parku

Paulina Kajdanowicz jest zawodową aktorką. Jej pracodawcą jest Teatr Nowy w Częstochowie. Sama również prowadzi Teatr RAZY DWA w Bystrzycy Kłodzkiej, którego ja jestem oficjalnym fotografem. Bardzo lubię fotografię teatralną, gdyż w kadrach zawarty jest ogrom emocji. Z tego względu w teatrze często fotografuję w czerni i bieli. fotografia monochromatyczna ma swój klimat i doskonale oddaje emocje.

Prawdą jest, iż tę sesję robiłem w kolorze. Jednak po czasie postanowiłem ponownie obrobić materiał. Tym razem sięgnąłem po odcienie szarości. Zrobiłem to z ciekawości i efekty mnie zadowoliły!

Trzy stylizacje to rozwiązanie optymalne

Umawiając się na portret w parku, zawsze proszę modelkę, by przygotowała dwie lub trzy stylizacje. Kiedy planuję sesję zdjęciową w parku, zawsze staram się w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje nam to piękne otoczenie. Dlatego poprosiłem modelkę o przygotowanie trzech różnych stylizacji. Każda z nich pozwala uchwycić różne aspekty jej osobowości i zróżnicowany charakter sesji.

Pierwsza stylizacja, czarny, stonowany strój sportowy, idealnie wpasowuje się w dynamiczne i energiczne ujęcia. Czarny kolor dodaje elegancji i powagi, nawet w sportowym wydaniu. Ta stylizacja świetnie kontrastuje z zielenią parku, podkreślając sylwetkę modelki na tle natury.

Druga stylizacja, kolorowa zwiewna sukienka, wprowadza lekkość i radość. Zwiewne materiały idealnie komponują się z delikatnymi promieniami słońca i delikatnym wiatrem, co tworzy efekt magicznej, bajkowej atmosfery. Kolory sukienki dodają życia i energii do kadrów, sprawiając, że każde zdjęcie tętni pozytywnymi emocjami.

Ostatnia stylizacja, elegancka czarna suknia, to kwintesencja klasy i szyku. Tego rodzaju strój nadaje sesji wyjątkowy, luksusowy charakter. Elegancka suknia w parku tworzy interesujący kontrast między naturalnym otoczeniem a wyrafinowaną modą, co dodaje zdjęciom niepowtarzalnego uroku i głębi.

Wybierając trzy różne stylizacje, mamy możliwość stworzenia zróżnicowanej, bogatej w treść sesji zdjęciowej, która zadowoli każde estetyczne gusta. To również szansa na pokazanie wszechstronności modelki i uchwycenie jej w różnych nastrojach i sytuacjach. Dzięki temu każda sesja w parku staje się nie tylko pięknym wspomnieniem, ale i prawdziwym dziełem sztuki.

portret czarno - biały

Sesję rozpoczęliśmy od stylizacji sportowej

Dlaczego zdecydowałem się na portret w parku?

Zaproponowałem modelce sesję portretową w parku z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim, park oferuje naturalne, różnorodne tło, które idealnie nadaje się do tworzenia zróżnicowanych i interesujących ujęć. Przyroda, z jej bogactwem kształtów i tekstur, stanowi doskonałą scenerię, która podkreśla piękno portretowanej osoby.

Portret w parku pozwala na wykorzystanie naturalnego światła w różnych porach dnia, co jest kluczowe dla uzyskania idealnych, miękkich tonów na fotografiach. Promienie słońca prześwitujące przez liście drzew, delikatne cienie i refleksy światła na wodzie tworzą niepowtarzalne efekty, które nadają portretom głębi i charakteru.

Ponadto, park jako tło dodaje zdjęciom świeżości i spokoju, co pomaga modelce czuć się bardziej zrelaksowaną i naturalną przed obiektywem. To z kolei przekłada się na autentyczność i naturalność uchwyconych emocji i wyrazów twarzy.

Zaproponowałem modelce sesję portretową w parku, ponieważ miejsce to idealnie komponuje się z koncepcją klimatycznych portretów, oferując jednocześnie naturalne piękno, różnorodność tła i doskonałe warunki świetlne, które wspólnie tworzą niezwykle klimatyczne i głębokie fotografie.

monochromatyczny portret w parku

Portret w parku może być również całkiem minimalistyczną kompozycją

Jakimi obiektywami wykonałem portret w parku?

Jestem fanboyem marki ZEISS i jestem z tego dumny. Tę sesję plenerową wykonałem trzema wyjątkowymi szkłami. Największą część zdjęć wykonałem, używając wyjątkowego obiektywu, którym jest Carl Zeiss Makro-Planar 2/100 ZF2. Używam go ze swoim Sony A7RIII poprzez adapter. Dlaczego akurat ten obiektyw jest przeze mnie tak często używany w fotografii portretowej? Przede wszystkim ma on w sobie magię! Jest to jeden z tych obiektywów, z których zdjęcia po prostu się podobają. W dużej mierze efekt ten powoduje jego mikrokontrast. Jest to znak rozpoznawczy obiektywów marki ZEISS.

Poza tym 100mm to idealna ogniskowa, by wykonać nią portret w parku. Daje ona dobrą kompresję perspektywy. Mówiąc prościej, w kadrze jest widoczny bardzo mały obszar tła. W ten sposób unikamy różnego rodzaju "rozpraszaczy". Wykonałbym tym obiektywem całą sesję, lecz w pewnym momencie zmieniłem Makro-Planara na Batisa 1.8/85. Po prostu potrzebowałem auto focusa, gdyż koniec dnia zbliżał się nieubłaganie i nie miałem czasu na ostrzenie manualne. Batis spisał się fenomenalnie, lecz nie ma "tego czegoś" co ma wspomniana "setka makro".

Trzecim obiektywem, który okazał się idealny, by wykonać nim portret w parku był ZEISS Loxia 2/50. Tym szkłem wykonałem jedną sekwencję zdjęć. Gdyby nie słońce to pewnie nie użyłbym tego instrumentu. Loxia jest genialna jeśli chodzi o fotografowanie gwiazdek słonecznych. Jestem fotografem krajobrazu, więc nawet w portretach szukam ciekawej kompozycji. W pewnym momencie zechciałem wykonać portret ze słońcem w kadrze. Jednak miało to być specjalne słońce. Zresztą, zobaczcie sami...

sesja portretowa w parku

Portret w parku będący jednocześnie fotografią krajobrazową. Takie gwiazdki to znak rozpoznawczy obiektywów z linii ZEISS Loxia

Rzadko to robię

Jak już wspominałem, sesja ta pierwotnie została wykonana w kolorze. Takie też zdjęcia otrzymała ode mnie Paulina. Niezwykle rzadko dokonuję reedycji zdjęć po czasie. Tym razem zapragnąłem zobaczyć jak będzie wyglądać monochromatyczny portret w parku. Wielokrotnie fotografowałem Paulinę w teatrze w czerni i bieli. Stąd pomysł na tę reedycję

sesja portretowa Kotlina Kłodzka
sesja portretowa w parku
monochromatyczny portret
Portret w parku
Sesja plenerowa monochromatyczna
sesja plenerowa w czerni i bieli

sesja portretowa kobiety czarno biała
Fotoreporter, fotograf krajobrazu, dziennikarz i twórca stron internetowych. Fotografia to moja pasja oraz zawód. Czuję się wielkim szczęściarzem, gdyż mam możliwość robić to, co kocham. Kiedyś byłem dziennikarzem sportowym, więc pisanie to także moja pasja. Do tego sam stworzyłem tę stronę, więc prowadzenie na niej bloga o fotografii to połączenie moich trzech pasji życiowych!

Potrzebujesz fotografa w Kotlinie Kłodzkiej?

Skontaktuj się z nami

2024 © NaPelnejKlatce.com
MocneStrony.pro - Aleks Jovicić